محور اصلی آموزش در مرکز تخصصی آمین

نخستین سال های زندگی کودکان دوران طلایی محسوب میشود، زیرا در این دوران کودکان مهارت های اولیه زندگی را می آموزند.اما گاهی والدین ناخواسته و با انتخاب های نادرست، به جای ایجاد فضای مناسب برای مدیریت احساسات آنان، کودکان را به انجام کارهای غیر ضروری (مانند کسب اطلاعات و دانش نظری) تشویق میکنند، که این خود بازدارنده ی تعامل و ارتباط با همسالانش می شود.

برای بسیاری، یادگیری یک واقعه ی اجتماعی است. در واقع کلید یادگیری، داشتن مهارت های اجتماعی است. شواهد نشان میدهد که رشد ذهنی و توانایی یادگیری فقط به واسطه ی رشد مغز صورت نمی گیرد، بلکه تعامل بین مغز و تجربه های بیرونی و محیطی نیز به رشد ذهنی و یادگیری کمک می کند. لذا، ایجاد و توسعه ی چنین مهارت هایی همچون: همکاری و ارتباط با دیگران، مسولیت پذیری، اظهار وجود كردن، همدلی، تعهد، و خود-کنترلی در دوره ی پیش از دبستان ضروری تلقی میشود. مطالعات علمی نشان می‌دهند که "این گونه مهارت‌ها اساس یادگیری خواندن، نوشتن، ریاضیات و علوم هستند". همچنین، شواهد علمی حاکی از آن است که مهارت های جامعه یار (prosocial skills) و مهارت های اجتماعی بهترین پیش بینی کننده ی موفقیت تحصیلی است.دلیل این امر بسیار واضح است. چنین مهارت هایی مستقیما بر انگیزش یادگیری تاثیر گذاشته و باعث تقویت درگیری پویا(dynamic engagement) و مهارت های یادگیری کودکان میشود.

با اولویت دادن به مهارت های اولیه زندگی کودک، رویکرد مرکز تخصصی آمین به امر یادگیری نیز مطابق با شواهد علمی روز است. فرایند یادگیری در سرتاسر زندگی جاری است و در نهایت منجر به رشد و تغییر در ذهن، بینش، نگرش و طرزتفکر میشود. نوع فعالیت های کلاسی (برای مثال، نحوی ارایه اطلاعات، اجرای تمرین ها) تاثیر فراوانی بر نحوی یادگیری کودک دارد. امروزه متخصصین آموزشی بیشتر به دیدگاه «اکتشافی و تلفیقی» توجه می کنند، یعنی "آموختن و به کار گرفتن آن آموخته ها در زندگی". بدین منظور، فعالیت های آموزشی مرکز تخصصی آمین گونه ای طراحی شده اند که عزیزان دلبندمان در فعالیت های ذیل به صورت تلفیقی فعال باشند:

فعالیت های حرکتی - پرورش جسم و حواس پنج گانه 

فعالیت های مربوط به پرورش مهارت های جسمانی شامل موارد ذیل میباشد: کنترل اشیاء  به وسیلۀ حرکات بدنی

 غیر جا به جایی: خم شدن، چرخیدن، بلند کردن دست ها، خم کردن پاها و ... – جا به جایی: دویدن،  راه رفتن، سر خوردن، پریدن، جهیدن، خزیدن و لی لی کردن 

 فعالیت های مربوط به پرورش مهارت های حواس پنج گانه:

 بینایی> شکل، اندازه، رنگ .... بویایی> تشابه و تفاوت بوها،....  چشایی >طعم: شیرینی، تلخی، شوری و تندی،.... لامسه >لمس: نرمی، زبری، سفتی،بزرگی، کوچکی، پهنی و باریکی،....  شنوایی >  تفاوت و تشابه صداها  

مفاهیم علوم اجتماعی

متغیرهای و مفاهیم اجتماعی شدن عبارتند از: تفاوت های فردی، ارزش ها ی رفتاری، الگوها، شناخت خود، میان فردی، و شناخت محیط.

مفاهیم علوم اجتماعی

متغیرهای و مفاهیم اجتماعی شدن عبارتند از: تفاوت های فردی، ارزش ها ی رفتاری، الگوها، شناخت خود، میان فردی، و شناخت محیط است.

فعالیت هنری خلاقیت

اهداف مورد نظر از این نوع فعالیت ها: پرورش ابتکار و خلاقیت، ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس، درک بهتر مطالب و مفاهیم، بیان آزادانۀ احساسات و افکار، ارزش نهادن به وجود خود .... .... از جمله فعالیت ها ی هنری خلاقیت: موسیقی و نقاشی است.

مفاهیم دینی اخلاقی

آموزش برخی مفاهیم مذهبی دردوره ی پیش از دبستان شامل موارد زیر میباشد:

 خدا ، رحمانیت خدا، پیامبر، دعا و راز و نیاز، کتاب الهی،فرشته ،بهشت و دوزخ،مرگ،شیطان،مکان های عبادی و مقدس، معجزه، وحی.

برای رشد عاطفی و اخلاقی کودکان از راهکارهای ذیل استفاده میشود:

بهره گیری از بازی، پاسخ به سؤالات کودکان، آموزش مبتنی بر عادات، پاسخ به سؤالات کودکان.

مفاهیم ریاضی

طبقه بندی کلی، ردیف سازی، مقابلۀ یک به یک، درک تفاوت ها، مجموعه ها، درک شباهت ها، اعداد، اشکال، ابقا (نگه داری ذهن)

فعالیت بازی

ابعاد گوناگون ارزش بازی عبارتند از: ابعاد اجتماعی، جسمانی، روانی، شناختی، اخلاقی، و عاطفی.

از جمله فعالیت های بازی عبارت از است: بازی های فکری و بازی های نمایشی.

فعالیت کلامی

 صحبت کردن ، شنیدن، آمادگی برای خواندن، آمادگی برای نوشتن

مفاهیم علوم طبیعی

آموزش لازم برای شناخت علوم عبارت اند از طبقه بندی اشیا بر اساس سختی، سفتی، نرمی، زبری،  خصوصیات اشیا، بوهای متفاوت،  ماشین های ساده، حرکت نور و صدا،  گیاهان و حیوانات، شرایط اقلیمی (آب و هوا)، انسان، جسم و حواس او، رنگ ها، اندازه ها و شکل ها، و مواد (جامد، مایع، گاز).

بهداشت و تغذیه

 گروه های غذایی، تنظیم برنامۀ غذایی، آشنایی با متعادل نبودن مصرف غذایی، الگوی غذایی

مرکز تخصصی رفاه کودك و خانواده آمین در حوزه مهد کودك ، پیش دبستان و خدمات مشاوره تخصصی در شهر تبریز فعالیت می نماید.

همراه ما در شبکه های اجتماعی

خبرنامه

لطفاً برای اطلاع از آخرین اخبار سایت آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نموده و بر روی دکمه اشتراک کلیک نمایید.

Slider